Prejsť na obsah

Cesty a chodníky ako obrovské solárne elektrárne? Na slávnej Route 66 už čoskoro

To že je potrebné čím ďalej tým viac využívať energiu z obnoviteľných zdrojov je samozrejmosťou. A preto prichádzajú z celého sveta rôzne iniciatívy, ktoré chcú našu planétu stále viac a viac šetriť od znečisťovania a využívať, čo nám Zem dáva.

To je aj cieľom startupu Solar Roadways, ktorý chce vytvárať obrovské solárne elektrárne z bežných ciest alebo chodníkov všade po svete. Už čoskoro má tento startup v pláne vrámci pilotného projektu pokryť nešpecifikovanú časť cesty pred uvítacím centrom v meste Conway na historickej ceste Route 66 solárnymi panelmi. Je to prvá lastovička vrámci iniciatívy “Cesta do zajtrajška“, v ktorej sa ministerstvo dopravy štátu Missouri spojilo so startupom Solar Roadway.

Solar Roadways

“Očakávame, že na svojom mieste budú panely do konca tohto roka, možno ešte predtým ako príde prvý sneh“, povedal líder iniciatívy Tom Blair. Blair taktiež dodal, že štát sa obráti na možnosť crowdfundingu s nádejou, že získa peniaze na rozbeh tohto plánu. Solar Roadways získal ešte v roku 2009 grant vo výške 100 000 dolárov od Federálnej diaľničnej administratívy na pomoc pri tvorbe prototypu. Ako ďalej uvádza portál Entrepreneur, odvtedy startup získal ešte niekoľko 750 000 dolárových grantov od amerického ministerstva dopravy a viac ako 2 milióny dolárov v crowdfundingovej kampani na portáli Indiegogo.

Panely od Solar Roadways sú pokryté tvrdeným bezpečnostným sklom. Okrem získavania energie zo slnečných lúčov však dokážu aj vďaka integrovaným LED svetlám efektívne nahradiť čiary na cestách a značenie. Navyše sú vyberateľné, preto ak by niektorý náhodou prestal fungovať, stačí ho len vymeniť. To je oproti naťahovaniu nového asfaltového povrchu jednoduchšie a zároveň aj menej finančne náročné. Samozrejme, cesty zo solárnych panelov majú aj svojich kritikov, podobné projekty z celého sveta však postupne prinášajú optimistické výsledky a preto táto technológia už rozhodne nie je len hudbou budúcnosti ;)

Komentáre

Najnovšie