Prejsť na obsah

Ceny bytov sa konečne znižujú. Pokles je ale stále minimálny

Unsplash

Naopak, prudko rastú byty v centre hlavného mesta.

BRATISLAVA 9. januára (SITA) – Konečne nastal obrat aj pri raketovo rastúcich cenách nehnuteľností. Koncom roka ceny bytov pomaly klesali. Spomalenie je len však pozvoľné, pokles neprekročil 10 percent.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Vyplýva to z aktuálnych údajov realitného portálu Nehnuteľnosti.sk. Podľa nich na konci roku 2022 priemerná cena bytov na Slovensku už druhý štvrťrok poklesla vo všetkých regiónoch.

Napriek niektorým prognózam je však pokles všade len v jednotkách percent a vo väčšine okresov sa k cenám z roku 2021 zďaleka nepriblížil.

„Pri pohľade na vývoj trhu dvojizbových bytov vidíme, že pokles priemernej ceny sa pohybuje medzi hodnotami 0 až 7 percent. Z tohto intervalu vybočuje len Banská Bystrica, kde sa ceny menších bytov kvartálne znížili až o 12,09 percenta," uvádza portál.

Opačnou výnimkou je Nitra, kde dvojizbové byty naopak vzrástli o 7,25 percenta a rekord drží aj medziročne, a to o 26,5 percenta.

„Napriek zjavnému trendu poklesu cien nehnuteľností treba poznamenať, že priemerné ceny bytov sa znižujú len v jednotkách percent, niekde sa to dá nazvať skôr štatistickou korekciou. Pokles teda nie je taký intenzívny, ako mnohí predpovedali,“ hovorí analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Michal Pružinský s tým, že v medziročnom porovnaní sú ceny bytov stále vysoké a vo väčšine regiónov je nárast v dvojciferných číslach.

Pri trojizbových bytoch je stabilizácia cien podľa portálu tiež evidentná. Najviac poklesli medzikvartálne v časti Košice II o 8,02 percenta, v Bratislave II o 6,46 percenta a v Bratislave III o 7,69 percenta.

Väčšie byty však stále rastú v košickom Starom meste o 2,5 percenta a v Trnave o 3,89 percenta, najväčší skok je vidieť v centre Bratislavy, kde sa medzikvartálne zvýšili o 23,31 percenta a medziročný nárast tam dosiahol 21,45 percenta.

„Táto odchýlka od zvyšku regiónov je spôsobená tým, že v hlavnom meste sa stále dostávajú na trh rezidenčné novostavby, ktoré sú najluxusnejšie a vďaka lokalite sa ponúkajú za najvyššie ceny,“ dodáva Pružinský.

💡
Ceny bytov na konci minulého roka klesali, pokles však neprekročil 10 percent.

Komentáre

Najnovšie