Prejsť na obsah

Nedávno The Spot začal uverejňovať na svojom blogu rozhovory so svojimi členmi, ktorí tu pracujú na svojich startupoch. V tom najnovšom o sebe viac porozprával Juraj Mäsiar zo startupu Cloudfarms a nižšie vám ho v pôvodnom znení prinášame. Všetky predchádzajúce rozhovory nájdete na blogu The Spot.

Radi by sme vám predstavili Juraja Mäsiara z Cloudfarms. Je programátor, člen menzy, vášnivý korčuliar a milovník latté. Urobili sme s ním rozhovor aj o tom, čím sa zaoberá v práci, akú novú metódu riadenia vývoja softvéru zaviedli a ako vidí aktuálnu tému referenda.

Od čoho sme ťa odtrhli?
Akurát implementujem import dát o prasiatkach z konkurenčnej aplikácie do našej.

Je viacero projektov, ktoré sa zaoberajú zefektívnením chovu ošípaných?
Áno, ale kvalitných je iba veľmi málo (dajú sa porátať na jednej ruke, možno na jednom prste). Zdá sa, že kombinácia „kvalitný programátor / expert na chov prasiat“ je veľmi unikátna (celosvetovo).

Nám príde unikátne že sa startup venuje práve oblasti chovu zvierat. Ako sa to vlastne stalo? Kde sa vzala potreba vybudovať produkt zameraný práve týmto smerom?
O tomto by viac vedel povedať môj šéf / kolega Jens Toppenberg. Ak si dobre spomínam, bola to jeho lepšia polovička, ktorá sa mu sťažovala na veľmi nekvalitnú aplikáciu, ktorú v práci používajú. Ona bola jeho inšpiráciou pre štart konkurenčného produktu, zameraného práve na správu ošípaných.

Pracuješ na pozícii programátora. Ako dlho trvá vývoj takéhoto produktu? Ide zrejme o veľmi komplexné riešenie…
Tak ako pri väčšine iných projektov, vývoj trvá omnoho dlhšie ako si človek pôvodne naplánuje. Vývoj základnej časti aplikácie zabral niečo viac ako rok vývoja (pre zhruba štyroch vývojárov). Potom sme získali prvých zákazníkov a s nimi prišli nové požiadavky (a bohužial aj support – podpora, čo nám ďalej mierne spomalilo vývoj). Väčšie farmy začali požadovať množstvo novej funkcionality, hlavne rôzne reporty a integráciu s ich existujúcimi systémami, či už finančný systém alebo systém pre správu kŕmenia. Na týchto „výzvach“ práve pracujeme. Dá sa teda povedať, že dokončenie celého komplexného produktu je vzdialené ešte mnoho rokov.

Okrem prasiatok, uvažujete o rozšírení na napr. ovce či dobytok?
Bohužiaľ to nie je také jednoduché ako sa to môže na prvý pohľad zdať. Celé odvetvie chovu ošípaných je veľmi špecifické a množstvo procesov nie je aplikovateľných na žiadne iné zvieratá. Navyše chovy iných zvierat sú už výrazne lepšie pokryté existujúcimi kvalitnými aplikáciami. Taktiež momentálne nemáme kapacitu pre vývoj niečoho tak komplexného.

masiar

Ako dlho si už v Spote?
V apríli to budú dva roky.

Vy máte taký rituál s kávou….
Áno, jeden z dôvodov prečo prísť do práce pred desiatou (prípadne prečo vôbec prísť!). Ešte keď sme začínali, kávu som takmer vôbec nepil. Tu však pili kávu všetci, tak som začal aj ja. Rýchlo som zistil, že po šálke kávy v ranných hodinách dokážem zo seba dostať viac kvalitného kódu. Pôvodne sme si kupovali kávu (caffe late) ráno v obchodoch v okolí Spot-u, prevažne v McDonald-e. To, že to nebola dobrá káva som vedel už vtedy, no od kedy som skúsil túto v Spote, mám už aj dôkaz!

Skôr než sa dostanem späť k nášmu rannému rituálu, mal by som spomenúť náš vývojový cyklus. Ako sa firma postupne rozrastala o nových ľudí, začali sme zvažovať použitie niektorej z metód riadenia vývoja softvéru. Rozhodli sme sa pre Scrum, ktorý sme realizovali ako niekoľko hodinové stretnutie raz týždenne, na ktorom sme prebrali čo sa urobilo a naplánovali ďalšiu prácu. Nakoľko ale stretnutia boli neskutočne dlhé a únavné, rozhodli sme robiť radšej viacero kratších stretnutí – každý deň jedno. A najlepšie miesto a čas na takéto stretnutia je jednoznačne ranná kávička.

Každé ráno, zhruba o desiatej sa prítomní členovia Cloudfarms presunú ku kávovaru v prednej kuchynke a začne sa typický proces prípravy caffe latte. Tento zahŕňa napenenie mlieka, sprevádzané špecifickým zvukom, ktorý porovnávame ku kvičaniu prasiatok :).

Asi málo ľudí o tebe vie, že si členom slovenskej menzy…
Áno, som veľmi zaskočený, že o tom viete! Na spoločnom stretnutí s ostatnými menzanmi som ešte nebol, takže pravdepodobne to nevedia ani oni :).

Ale vie to Google! Ako sa stane človek členom menzy?
Sú dve podmienky (jedna o trochu zložitejšia ako druhá). Treba zaplatiť ročný členský príspevok 20 Eur a treba prejsť IQ testom s hodnotou nad 130 bodov, reprezentujúcou horné 2% populácie.

juraj masiar

Pri tých percentách nám práve napadlo… Čo hovoríš na blížiace sa referendum?
Ja som veľmi tolerantný človek a nemám problém s pármi rovnakého pohlavia. Čo sa týka adopcie detí, myslím že deti z detských domovov by radšej mali dvoch rodičov rovnakého pohlavia ako žiadneho (a určite je to tak pre nich aj lepšie). Žiadne ohrozenie rodiny nevidím :).

A teraz z iného konca… Prečo nemáš konto na Facebooku?
Keď som sa prvý krát dozvedel o Facebooku nebol ešte tak veľmi populárny. V tom čase som ešte používal ICQ a Skype pre komunikáciu so svojimi známymi a vo Facebooku som nevidel pridanú hodnotu. Neskôr, keď už mal Facebook každý, začal som vidieť možnú pridanú hodnotu – človek sa dozvie všetko o všetkom. Vadilo mi však, že je to za cenu straty súkromia (nie nutne) no hlavne množstva času – súdiac pozorujúc mojich známych. Navyše kontakt s ľuďmi nebol nikdy mojou silnou stránkou.

Takže sám seba berieš ako introverta?
Čiastočne určite áno. No som rád v spoločnosti iných ľudí.

Čo by si rád odkázal ľudstvu?
Robte len veci, čo majú zmysel!

Komentáre

Najnovšie