Prejsť na obsah
AppleWWDC

Apple predstavil najväčšiu zmenu od uvedenia prvého iPhonu

V pondelok 10.6.2013 na konferencii Worldwide Developers Conference – WWDC 2013 šéf spoločnosti Apple Tim Cook oficiálne predstavil novú generáciu operačného systému iOS s poradovým číslom 7.

Sám Cook pomenoval iOS 7 ako „najväčšiu zmenu iOS-u od uvedenia iPhonu na trh.“

Ako sa očakávalo, nový operačný systém od Applu vyzerá menej skeuomorficky a má viac plochý dizajn ako jeho predchodca. iOS 7 taktiež využíva oproti predchádzajúcej verzii viac nádychu bielej farby. To však neznamená, že si nezachoval svoju honosnosť a výrazný vzostup oproti aktuálnemu iOS-u, oproti ktorému je taktiež modernejší, čo robí iOS iOS-om.

 

Control Center

Na iOS 7 je novinkou Control Center, čo je funkcia, ktorá môže byť aktivovaná v každej aplikácii a ktorá prináša ovládanie Wi-Fi, jasnosti a ďalšie často používané nastavenia.

Z Control Center môžete používať aj blesk, zapnúť si pesničku, prepnúť na AirPlay a oveľa viac.

 

Multitasking

iOS7 prinesie lepší multitasking a prácu všetkých aplikácií na pozadí. Táto funkcia bude monitorovať, ktoré aplikácie používate často, čo pomôže určiť, ktoré potrebujú väčší, plne fungujúci multitasking. Napríklad keď aplikácie posielajú push notifikácie tak telefón bude vedieť, že má na pozadí spustiť aplikáciu, ktorá následne bude pracovať rýchlejšie a predvídavejšie.

 

Safari

Safari pre iOS 7 zaujme novým vzhľadom a pocitovo sa viac podobá na Chrome na iOS-e vrátane nového náhľadu na karty. Zahŕňa taktiež iCloud Keychain na organizáciu hesiel. Zjednotené vyhľadávacie menu, ktoré si môžeme pamätať ešte z iOS 3.0 je späť. Safari ponúka taktiež možnosť zdieľania linkov a vylepšenia zoznamu na prečítanie, uvedené pri OS X Mavericks. Karty prehľadávača sú teraz 3D a plne spojené s kartami iCloud. Používatelia už navyše nebudú viac limitovaný ôsmymi kartami (konečne!) a karty môžu byť posúvané a rušené jednoduchým pohybom prsta.

 

AirDrop

Apple prináša do iOS 7 taktiež OS X’s AirDrop, ktorý umožní jeho používateľom zdieľať fotky alebo dokumenty priamo medzi zariadeniami s inými užívateľmi iOS, ktorí sú v ich blízkosti. Ako Tim Cook povedal „nie je potrebné žiadne ťukanie medzi zariadeniami.“

AirDrop bude však fungovať len na iOS zariadeniach, ktoré využívajú najnovšie bezdrôtové chipsety, teda iPhone 5, štvrtá generácia iPad-u, iPad mini a najnovší iPod touch.

 

Fotky a kamera

Aplikácia na fotenie a natáčanie videí prešla veľkými zmenami. Nielen, že je jednoduchšia organizácia veľkého množstva fotiek, ale používatelia teraz môžu vytvárať aj zdieľané photostreamy, ktoré sú myslené ako skupinové albumy, do ktorých budú môcť taktiež iní užívatelia vkladať fotky a zdieľať ich s ostatnými. Používatelia tiež môžu zdieľať videá prostredníctvom iCloud Photostreams v iOS 7.

Vizuálne sa aplikácia podobá na posledný redizajn Flickru, je menej zameraná na zmenšeniny fotiek v rozložení 4×4 a zároveň ponúka používateľom lepší pohľad na ich fotografie.

 

Siri

Siri má nový vzhľad a nový hlas. Používatelia tejto funkcie si tak teraz môžu vybrať medzi mužským a ženským hlasom. Siri taktiež zmúdrelo, nakoľko teraz stiahne dáta z Twitteru, Wikipedie aj Bingu.

 

iOS v aute

Apple chce priniesť iOS aj do palubnej dosky vášho auta. Podpora pre iOS príde od Hondy, Mercedesu, Nissanu, Chevroletu, Kie, Volva, Acury a ďalších. To či sa dočkáme iOS-u v autách aj na Slovensku je však otázne a aj v prípade kladnej odpovede je ťažké predpokladať, kedy sa tak stane.

 

Nový App Store

App Store má nový dizajn a bude zobrazovať aplikácie, ktoré sú populárne vo vašom okolí, ako aj aplikácie obľúbené medzi vašimi priateľmi. Najlepšia je však správa, že v novom systéme sa budú aplikácie aktualizovať automaticky.

 

Hudba a iTunes radio

Hudobná aplikácia dostala rovnaké vizuálne zmeny ako zvyšok systému, avšak dôležitou funkciou hudby a iOS-u 7 je iTunes radio. Predstavte si ho ako hybrid medzi Pandorou (internetové rádio v USA) a Songza (hudba triedená a zameriavaná pre určité udalosti a situácie, len v USA a Kanade), vstavané do iOS 7.

Užívatelia môžu počúvať tematicky zamerané playlistové stanice (napríklad „Songs for summer“) alebo stanice zamerané na konkrétnych autorov. Je dôležité dodať, že iTunes radio zanecháva stopy všetkého čo počúvate v iTunes, Apple TV a v iOS 7.

Aplikácia iTunes radio je s reklamou zdarma, avšak pre používateľov iTunes Match je zdarma aj bez reklamy.

 

Ďalšie novinky

– Synchronizácia notifikácií

– Iba hlasový Facetime

– Integrácia mikroblogovacej siete Weibo pre Čínu

– Viac ako 1500 API

– Multitasking API

– Podpora pre ovládanie hier treťou stranou

Apple taktiež predstavilo funkciu nazvanú Activation Lock, ktorá predíde aktivácii vášho iPhonu zlodejmi na inej sieti, aj keby vedeli heslo k vášmu iCloudu.

 

Kedy to príde?

To najdôležitejšie na záver, kedy príde iOS 7 na trh? Developeri k nemu budú mať prístup už od pondelka, avšak na iOS zariadenia sa iOS 7 dostane až na jeseň tohto roka.

 

Mashable

 

Komentáre

Najnovšie