Prejsť na obsah

Amazon otvoril svoje prvé potraviny bez pokladní, pokladníkov a bez čakania

Spoločnosť Amazon včera poprvýkrát otvorila brány svojho obchodu 21. storočia, v ktorom zákazníci nezažijú čakanie v radách, keďže v obchode nie sú žiadne pokladne ani pokladníci.

Prvý obchod Amazon Go má rozlohu takmer 170 metrov štorcových a nachádza sa v americkom meste Seattle, v domovskom meste tohto svetového giganta. Zákazníci jednoducho vojdú do obchodu, zoberú si z regálov čo chcú a z obchodu vyjdú. Nákup sa automaticky odráta z ich Amazon konta. Túto novú technológiu nazýva Amazon Just Walk Out Technology.

Celý systém, na ktorom spoločnosť Amazon pracovala 4 roky, funguje vďaka ovládaniu počítača prepojeného so senzormi, ktoré vedia, aký tovar si zákazník berie z obchodu. Pri vstupe do obchodu stačí naskenovať aplikáciu Amazon Go. Následne už môže zákazník klasicky nakupovať. Senzory rozmiestnené v obchode identifikujú položky v košíku a suma za nákup sa automaticky stiahne vo chvíli, keď zákazník vyjde z obchodu. Niekto môže mať pocit, že kradne, až na to, že zákazníkov po celý čas sleduje viac kamier, ako si viete predstaviť.

V Amazon Go obchode bude možné nájsť väčšinu bežných potravín ako v klasických lokálnych obchodoch – snacky, nápoje, predpripravné jedlá ako šaláty a sendviče, ale aj mlieko alebo chlieb. Kúpiť tu bude možné aj kompletné sety surovín na varenie rôznych jedál pre dve osoby. Ako ďalej uvádza The Verge, prvý Amazon Go obchod je otvorený zatiaľ len pre zamestnancov spoločnosti Amazon. Začiatkom roka 2017 bude však obchod dostupný už aj pre širokú verejnosť. Postupne by malo pribudnúť až 2000 obchodov Amazon Go.

Benefity pre zákazníkov sú pri tomto modeli úplne jasné, žiadne nezmyselné čakanie v radách alebo zdĺhavé manipulovanie so samoobslužnými pokladňami. Pre Amazon je táto novinka taktiež veľmi zaujímavá, pretože dokáže sledovať zákazníkov a ich smartfóny ako prechádzajú obchodom a čo si nakoniec kúpia. Podľa pohybu zákazníkov dokáže Amazon zistiť, aké produkty si všimli alebo o ktoré produkty sa zaujímali, ak ich napríklad vzali z regálu a následne vložili naspäť. V spojení s vyhľadávacími aktivitami na stránke Amazon.com tak spoločnosť dokáže zákazníkovi odporučiť omnoho viac produktov, keď je online.

amazon-go-obchod

Aj keď pokladníkov v Amazon Go nenájdete, ľudský faktor zatiaľ nevymizol, keďže dopĺňanie tovaru robia stále ľudia. To sa však zrejme v budúcnosti zmení a obchod tak bude plne automatizovaný a kompletne riadený umelou inteligenciou. Kedy sa dočkáme niečoho podobného na Slovensku je veľmi otázne, avšak určite to tak skoro nebude, aj keď vyhnúť sa večným radám pri pokladniach by bolo skvelé. Zatiaľ tak môžete otestovať Amazon Go pri vašej návšteve Seattlu na adrese 2131 7th Ave ;)

Komentáre

Najnovšie