V dátumoch 15-17.11.2013, teda od piatku do nedele, sa uskutočnilo v Bratislave už štvrté stretnutie nadšencov startupov, technológií a dobrej celovíkendovej zábavy s názvom Startup Weekend. Tento krát však po prvý raz v nových priestoroch FIIT STU v Mlynskej doline. V prospech novej lokácie podujatia hrá aj to, že sme nenašli jediného účastníka, ktorému by sa na nových priestoroch niečo nepáčilo. Možno len občasný prehnaný strach vrátnikov o budovu:) Organizátormi tejto skvelej akcie boli opäť starí známi Mišo Maxo Maxián, Mišo Haruštiak a Miloš Blaško. Netreba však zabudnúť ani na mnoho dobrovoľníkov, vďaka ktorým bolo o všetkých divákov výborne postarané. Programom celých troch dní sprevádzala Bulharka žijúca v Londýne Victoria Stoyanova, regionálna manažérka globálneho organizátora podujatí Startup Weekend. Celý Startup Weekend Bratislava 4 zastrešoval aj startup Sli.do, vďaka ktorému mohli v piatok aj v nedeľu diváci hlasovať, za podľa nich najlepšie projekty.
V piatok sa návštevníci od 17 postupne schádzali aby po večeri a následnom networkingu mohli absolvovať privítanie organizátormi podujatia, príhovor moderátorky Victorie a prezentácie jednotlivých ideí. Krátko po 19 hodine sa niekoľko desiatok divákov dočkalo oficiálneho začiatku toľko očakávaného podujatia. Keďže tento rok sa uskutočnil Startup Weekend prvý krát až teraz, je jasné, že mnohým ľuďom už od minulého roka musel poriadne chýbať.
Ako prvá prišla na rad sympatická idea s názvom Inevents.org, ktorá má slúžiť hlavne pre ľudí zo zahraničia žijúcich na Slovensku, ktorí na nej nájdu všetky pre nich dôležité eventy a ďalšie informácie a rovnako aj e-shop so suvenírmi značky Bratislovers. Neskôr by chceli expandovať aj do okolitých krajín. Držíme palce!
Druhý prišiel prezentovať spoťácky startup Quirect, ktorý už možno poznáte. Svoj startup riešia už dlhšie aj majú za sebou aj nejaké tie súťaže. Je to vlastne služba pre HR oddelenia firiem, ktoré vďaka nemu môžu robiť rozhovory s uchádzačmi pomocou videa. Aj keď je v tejto oblasti mnoho startupov, chalanom veríme, že Quirect bude jeden z tých najlepších.
Tretia odpitchovaná idea patrila startupu getFarmer, ktorý už taktiež dlhšiu dobu funguje. Je to vlastne lokálny agregátor pre potraviny, vďaka ktorým ľudia nájdu ponuky od rôznych miestnych dodávateľov potravín. Mnohým zúčastneným sa tento projekt veľmi páčil.
Štvrtý prišiel na rad nápad s názvom Shader Lab, ktorý sa zameriava na herných vývojárov. Myšlienka je , že vývojári môžu pracovať na laptope a vidieť svoju prácu aj na iPade a mnoho ďalších vymožeností. Pre vývojárov to môže byť skutočne zaujímavé.
Piaty nápad na holenie s názvom When do u come? mala byť aplikácia pre telefóny, kde užívateľ môže zdieľať svoju polohu a ďalší užívateľ ho vidí na mape aj s časom, koľko to prvému užívateľovi potrvá, kým sa k nemu dostane. Nakoniec sa našli aj ďalšie možnosti využitia, vrátane trackovania dodávky jedla na mape aj s presným časom doručenia. Uvidíme, či bude tento tím, ktorý sa nakoniec premenoval na On my way, v tomto nápade aj pokračovať.
Jeden z najzaujímavejších projektov bol jednoznačne šiesty účastník prezentácie Emo-Reco, ktorý na základe rozoznávania výrazu tváre dokáže určiť jeho náladu. Tento systém sme vyskúšali aj my a ono to naozaj funguje. Má pred sebou ešte dlhú cestu vylepšovania, ale budúcnosť má určite v mnohých odvetviach. Tento tím sa premenoval na EMOTICAM.
Siedmy pitch priniesol projekt Funny shorts, čo je vlastne webstránka určená na zdieľanie zábavných videí či už zo života alebo z rôznych televíznych relácií a podobne. Zaujímavý nápad, sme zvedaví, či a ako bude pokračovať.
S poradovým číslom osem prišla na rad idea s názvom Cloud Web Admin, neskôr premenovaná na Wajca. Ich vysoko technologickému nápadu však rozumel zo zúčastnených a mentorov len málokto. V skratke sa jednalo o administračné API pre hostingové spoločnosti v cloude. Pre väčšinu ľudí španielska dedina:)
Až zo Slovinska prišli traja účastníci s projektom, ktorý ako sa sami priznali vymysleli v aute po ceste na Startup Weekend. Jeho názov bol myBelief, ktorý by zbližoval ľudí rovnakého vierovyznanie v rovnakých lokalitách. Idea bola odpitchovaná celkom zaujímavo, ale ľudí veľmi nezaujala. Preto ju v sobotu zmenili spolu s názvom na Footbal Vibe, čo bolo niečo podobné ako prvý nápad, ale tento krát v spojení s futbalovými fanúšikmi a nie veriacimi.
Desiata idea s názvom Be2gether bola jednoduchá. Mala spájať nesmelých ľudí. Ak by niekto videl vo svojom okolí niekoho, kto sa mu páčil, mohol by ho vyhľadať na radare svojho smartfónu a poslať mu jednu z vtipných správ, čím by nadviazal prvý kontakt, ktorý býva niekedy najťažší. Táto appka ľudí zaujala a pobavila. Neskôr sa premenovala na Approach.
Vesmírne vzdelávanie, o to išlo v jedenástom projekte s názvom Ender´s game, ktorý mal ľudí vzdelávať o vesmíre. Diváci však ptich veľmi nepochopili, a aj preto tento projekt, ako sa neskôr ukázalo do finále nepostúpil.
Posledná dvanásta idea niesla názov Kickresume. Ide o startup, cez ktorý si dokážu ľudia vytvárať zaujímavé životopisy. Tento startup nájdete aj na našej stránke v sekcii startupy, kde sa môže bezplatne prezentovať každý zaregistrovaný startup na stránke Startupers.sk. Keďže chalani už na svojom projekte makajú dlhšie a bolo cez nich vytvorených už 10 000 CV-čiek, nespĺňali podmienku súťaže, že tím ešte nemôže mať svoj projekt hotový a používaný.
Do finále mohlo postúpiť len osem projektov, za ktoré hlasovali zúčastnení diváci. Každý mal k dispozícií tri hlasy. Po zrátaní hlasov sa do finálovej osmičky dostali projekty When do you come, Inevents.org, Be2gether, Emo-reco, Quirect, getFarmer, Funny shorts a Cloud Web Admin. Organizátori sa rozhodli že rozšíria finálovú osmičku na desiatku, keďže startupy Quirect a getFarmer nespĺňali podmienky, mohli sa len zúčastniť bez šance na výhru, a do desiatky pridali projekty myReligion a Shader Lab.
Následne sa diváci pripojili k ideám, ktoré ich najviac zaujali alebo kde videli najväčšiu možnosť sebarealizácie. Potom sa už všetci rozpŕchli k svojim pracovným stolom a začali brainstormovať a pracovať na svojich projektoch. Tí najvytrvalejší vydržali až do tretej v noci a ráno sa opäť pokračovalo.
V sobotu bol na programe okrem práce aj mentoring jednotlivých projektov, o ktorý sa okrem iných postarali aj Michal Kacerik, Juraj Ďuriš, Michaela Jacová, Jaro Ľupták, Pavol Soviš, Ivan Debnár, Simona Bubánová, Mišo Truban a Andrej Pančík. S posledným menovaným sme mali tú možnosť stráviť v priebehu víkendu niekoľko hodín a ani sa nečudujeme, že jeho globálny startup Prizeo je taký úspešný!
V sobotu nasledovala taktiež práca do neskorej noci a v nedeľu už prišiel dlho očakávaný deň D. Po finálnych prípravách prezentácií sa krátko pred 18 začali finálové pitche. Všetky startupy ich zvládli, niektoré viac, niektoré menej. V porote sedeli známe mená ako Ivan Štefunko (ktorý povedal, že budúci rok príde na Startup Weekend so svojim nápadom), Michal Truban, Ivan Debnár a Branislav Styk. Po krátkej porade prišlo okolo ôsmej na rad vyhlasovanie cien. Cenu publika vyhral projekt On my way. Na treťom mieste sa umiestnil projekt EMOTICAM, ktorý má veľký potenciál ale na tretiu pozíciu ich odsunula nie najlepšia prezentácia. Na druhom mieste skončili opäť chalani z On my way a víťazom štvrtého bratislavského Startup Weekendu sa stal zbližovací projekt Approach, ktorý zaujal prezentáciou a spravil za víkend najväčší pokrok. Blahoželáme!
Po skončení oficiálneho programu ešte nasledovala do skorých ranných hodín after party, kde si všetci mohli povedať to, na čo počas víkendu nemali čas a poriadne zapiť tento úspešný event. Nám už zostáva len skonštatovať, že už teraz sa tešíme na piaty diel tohto skvelého startup podujatia!:)