Minulú stredu 30.10.2013 sa vo Viedni začal druhý ročník najväčšieho startup eventu Pioneers Festival a Startupers.sk bolo ako jediné slovenské médium pri tom. Po Hofburgskom paláci sa dva dni preháňalo viac ako 2500 startupových a technologických nadšencov a začínajúcich ale aj skúsených podnikateľov zo 42 krajín sveta, čo spravilo Viedeň na dva dni hlavným startupovým mestom Európy. Zrejme aj sám Franz Josef by sa čudoval, kto to chodí po jeho rezidencii. Za dva dni sa v troch sálach vystriedalo viac ako 60 spíkrov a boli medzi nimi aj mnohé významné mená.
Zo Slovenska sa nám podarilo stretnúť taktiež pár ľudí, zahliadli sme napríklad šéfa WebSupportu Michala Trubana spolu so šéfom slovenského Google Rasťom Kulichom, taktiež spoťákov Ivana Debnára s Matejom Ftáčnikom, Jaroslava Ľuptáka zo spoločnosti Neulogy a Peťa Komorníka s Františkom Krivdom zo slovenského startupu Sli.do, ktorí zabezpečovali po celé dva dni interakciu spíkrov s publikom, kde sa ľudia z publika mohli prostredníctvom internetu pýtať spíkrov, čo ich zaujímalo a tieto otázky sa zobrazovali na veľkých obrazovkách v sálach. Chalanom všetko na jednom z najväčších podujatí, na ktorom so Sli.do doteraz boli aj napriek menším problémom organizátora s wi-fi pripojením vyšlo ako malo a my im k tomu blahoželáme! Medzi súťažiacimi startupmi sa však žiadne slovenské nenachádzali, čo sa v budúcich rokoch dúfajme zmení.
Organizátori naplánovali veľké mená hneď od začiatku a tak už hodinu po otvorení festivalu mali možnosť diváci vidieť a počuť Phila Libina, šéfa startupu Evernote, ktorý okrem iného aj poznamenal, že dôležité je koncentrovať a zamerať sa na svoj produkt a nevšímať si konkurenciu. Cloudový zápisník tohto pohodového chlapíka využíva okolo 75 miliónov ľudí po celom svete a jeho hodnota sa odhaduje na miliardu dolárov.
Svojou prezentáciou zaujal aj Seth Goldstein z projektov turntable.fm a djz.com, ktorý predviedol aplikáciu Crossfader, ktorá dokáže sama mixovať songy a spraviť tak DJ-a prakticky z kohokoľvek.
Ďalší bod by mal byť inšpiráciou hlavne pre slovenské televízie. Rakúske televízie Puls4 a ProSieben rozbehli projekt 2 minuten 2 milionen, kde môžu startupy za svoj dvojminútový pitch získať až dva milióny eur od biznis anjelov a televízií samotných. Pri pohľade na slovenské televízne prostredie je však viac než jasné, že v priebehu najbližších niekoľkých rokov u nás takýto projekt nemáme šancu na našich televíznych obrazovkách vidieť. Uvidíme ako sa bude tomuto projektu dariť, ale už teraz má veľký ohlas a očakávania medzi verejnosťou.
Po chutnom obede nasledovalo grilovanie. Nie však klasické grilovanie, ale grilovanie startupov, o ktoré sa postarali veľké investorské mená na čele s Davom McClurom z fondu 500startups. Spolu s ním sa na tomto veľmi zaujímavom programe podieľali Tal Morgenstern zo Sequoia Capital a Jason Ball z Qualcomm Ventures. Táto trojica pánov nenechala na väčšine startupov nitku suchú a dali obecenstvu mnoho dôvodov na záchvaty smiechu.
Následne prišlo na rad ďalšie veľké meno svetového startupu a to CEO startupu Shazam Chris Barton. Tento prirodzený človek vyrozprával celý zaujímavý inšpiratívny príbeh tohto startupu. Väčšina z vás určite nevedela, že Shazam začal už v roku 1997. Zrejme sa pýtate, čo mohli robiť v ére čiernobielych telefónov bez internetu? Je to prosté. Robili to čo dnes, ale inak. Viac o príbehu Chrisa Bartona a Shazamu sa dozviete v tohto týždňovom článku venovanom práve tomuto startupu.
O konci klasického vyhľadávania, ako sme ho poznali doteraz prišli následne porozprávať founder systému Siri (ktorý ma vo svojom telefóne každý iPhonista) Adam Cheyer a Vishal Sharma z Google Now. Dozvedeli sme sa, že Siri malo na začiatku úplne iný zámer a tým bolo odporúčanie reštaurácií. Pointou tejto debaty však bolo to, že namiesto klasického vyhľadávanie prichádza pomaly ale isto doba virtuálnych osobných asistentov.
Nasledovala prednáška, ktorú mal na svedomí už spomínaný Dave McClure, ktorého ak poznáte, tak viete, že si pred ústa servítku absolútne nedáva. Povedal, že startupy by mali myslieť globálne. Lokálne môžu myslieť jedine v mestách s viac ako 10 miliónmi obyvateľov. Pokračoval sebe vlastným vyjadrovaním s myšlienkou, že pred dokom 2000 boli na startupovej scéne tlstí dinosauri, ale po roku 2008 sú to v podstate iba malé šváby, ktoré usilujú o prežitie a nakoniec prežijú všetko. Svoju krátku prednášku zakončil postrehom, že už nie je problém pritiahnuť k svojmu produktu milióny užívateľov. Problém prichádza, keď sa majú títo užívatelia premeniť na peniaze.
A potom prišiel zázrak! Zázrak doslova! Posledným bodom bola totiž zastávka na demo ukážke Nathana Hardinga z Ekso Bionics, ktorý dokázal z imobilných ľudí na vozíčku spraviť chodiacich vďaka svojmu Exoskeletonu. Britská paralympijská reprezentantka prišla do sály na vozíčku, avšak onedlho za obrovského aplauzu už chodila po sále. A to od rebier dole nič necíti.
Všetko je to možné vďaka konštrukcii so štvoricou motorov a senzorom, ktoré ovládajú na základe miniatúrnych pohybov trupu jednotlivé chodidlá. Takže ak človek pohybom trupu nenavrhne krok, nemusí sa báť, že by konštrukcia vykročila a mohlo by prísť k pádu. Tento startup má potenciál na zisk len zo sektoru zdravotníctva okolo 90 miliárd dolárov. Keďže je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť, prikladáme vám aj video, ako Exoskeleton funguje.
Po tejto prednáške sme ešte mali krátku možnosť vyskúšať Google Glass a môžeme ich zhodnotiť ako veľmi zaujímavú hračku, ktorá v budúcnosti ešte zohrá zrejme dosť veľkú úlohu.
Prvý deň sme zakončili predstavením osmičky startupov, ktoré sa dostali do finále súťaže Pioneers Startup Challenge 2013 a o ktorej víťazovi sa rozhodlo vo štvrtok večer. O vyvrcholení tejto súťaže sa teda dozviete viac v pokračovaní, ktoré bude o druhom dni tohto fantastického eventu.
Po programe prvého dňa nasledovala ešte veľká after party a my sme sa už tešili na druhý deň strávený v inšpiratívnom prostredí na tomto skvelom podujatí.