Prejsť na obsah

Aktuálne: Pražská Wayra po takmer dvojročnej existencii končí!

Dnes je to presne rok, čo prvý osemčlenný batch startupov v pražskej Wayre absolvoval svoj záverečný demo day, čo bola pre Slovensko veľká udalosť, lebo až sedem z ôsmych účastníkov bolo práve zo Slovenska. Informácie spred roka, ktoré sme vám z Prahy aktuálne prinášali si môžete spätne pripomenúť aj v našom článku. Taktiež sme vám priniesli galériu z tohto eventu. O to šokujúcejšie je, že presne po roku od tejto udalosti vyplávali na povrch informácie, že aktuálny druhý batch startupov v pražskom akcelerátore bude aj posledným.

Ako dnes uviedol portál Tyinternety.cz, súčasný druhý batch startupov, ukončí svoje pôsobenie spolu s pražskou Wayrou, sídliacou v exkluzívnych priestoroch na Václavskom námestí do konca februára. Medzi aktuálnou deviatkou startupov, ktoré vo Wayre sú, sú aj tri slovenské, medzi ktorými nechýbajú ani víťazi kategórie Digital na nedávnych StartupAwards.SK startup Staffino a taktiež slovenské startupy OrderLord a Lingout. Dôvodom konca pražskej Wayry má byť údajne predaj O2 španielskom Telefónicou skupine PPF a tým radikálne obmedzenie činnosti tohto operátora v Česku. O startupy, ktoré dostali od pražskej Wayry investíciu by sa mala starať naďalej Wayra mníchovská.

Štatistiky hovoria jasnou rečou. Pražská Wayra za necelé dva roky odchovala 17 startupov, ktoré vybrali spomedzi 275 uchádzačov a na ich rozbeh im dali celkovo 420 000 €. Okrem toho však niektoré zo startupov dostali aj externé financovanie, ktoré dosiahlo výšku 750 000 €. O túto sumu sa postarali hlavne  slovenské startupy Datamolino a OrderLord, keďže prví menovaní získali investíciu vo výške 500 000 € a druhí menovaní 200 000 €. Práve Richard Lipovský zo startupu OrderLord popísal v rozhovore pre Startupers.sk okrem iného aj prínos Wayry pre ich startup.

Avšak aj na slovensku vzniká celkom dosť nových možností pre startupy, okrem iného napríklad aj inkubátor RubixLab, do ktorého inkubačného programu sa môžete prihlásiť do dnešnej polnoci! Zúfať teda určite netreba, každopádne, ďakujeme pražskej Wayre za výrazný prínos aj slovenskému startupovému prostrediu :)

Komentáre

Najnovšie