V roku 2016 jeden z najznámejších basketbalistov sveta LeBron James zarobil viac ako 77 miliónov dolárov. Najlepší futbalista planéty za rok 2016, Cristiano Ronaldo, zarobil v minulom roku až 88 miliónov dolárov. Tieto čísla jasne ukazujú, že najlepší profesionálni športovci sveta zarábajú veľmi dobre.
Pri týchto údajoch je však potrebné uvedomiť si jednu podstatnú vec. Kariéra športovca je pomerne krátka a väčšina profesionálnych športovcov nikdy nezarobí ani zlomok toho, čo taký LeBron James alebo Cristiano Ronaldo za rok. Napríklad v americkej NFL (národná liga v americkom futbale) je priemerná dĺžka kariéry športovcov 3 a pol roka s priemerným zárobkom 3 milióny dolárov. V MLB (americká národná bejzbolová liga) je priemerná dĺžka kariéry 5,6 roka a potenciálny priemerný zárobok za tento čas predstavuje 2,9 milióna dolárov. V najlepšej basketbalovej lige sveta, americkej NBA, je to už o niečom inom. Dĺžka kariéry je tu priemerne 4,8 roka s priemerným zárobkom vyše 12 miliónov dolárov. O priemerných zárobkoch profesionálnych športovcov na Slovensku radšej písať nebudeme.
Všetko sú to veľmi slušné sumy. Keby sa však k tomu zarátal počet ľudí, ktorí sa snažia stať profesionálnymi športovcami a nikdy nedostanú ani poriadnu zmluvu, tak by tieto čísla boli o dosť nižšie. Šanca, že sa športovec dostane do NBA je 0,0085%. Na porovnanie, šanca, že vás zasiahne blesk je 0,0056%. A teraz si predstavte, že by ste sa stali programátorom. Ako uvádza technologický pracovný portál Paysa vo svojej infografike nižšie, ak sa ním pokúsite stať, šance na úspech sú pomerne vysoké. V USA sa dostane na programátorskú školu v priemere 63 uchádzačov zo 100. Navyše 6 z 10 ju aj úspešne dokončí a 97 zo 100 si nájde prácu.
Priemerná kariéra programátora v USA trvá 40 rokov s priemerným ročným zárobkom viac ako 125 000 dolárov. Tu taktiež nejdeme porovnávať pomery s programátormi na Slovensku, aj keď rozdiel je podstatne menší. Počas takejto priemernej kariéry si tak americký programátor dokáže zarobiť v priemere vyše 5 miliónov dolárov, čo je viac ako vyššie uvedené priemerné zárobky profesionálnych športovcov v NFL alebo MLB. Navyše, ak sa človek stane programátorskou hviezdou a zamestná sa napríklad v takom Facebooku, zarobí viac ako 13 a pol milióna dolárov a v Googli by si prišiel na takmer 10,7 milióna dolárov, čo je už na úrovni priemerného profesionála v NBA. Tak čo, staneš sa radšej profesionálnym športovcom alebo programátorom? :)