Na tlačovej konferencii dnes hlavní zástupcovia zamestnávateľov predstavili svoj návrh.
BRATISLAVA 10. januára (SITA) – Aj veľké podniky sú kvôli energetickej kríze v ťažkej situácii. Žiadajú preto vládu, aby urýchlene pomohla veľkým odberateľom s cenami energií.
Ako dnes na tlačovej besede oznámili zástupcovia Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD) a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), najväčšie priemyselné fabriky už predstavili svoj návrh, ktorý je podľa nich jednoduchý, adresný a dal by sa realizovať veľmi rýchlo.
Založený je na odpustení tarifných a distribučných poplatkov a príprave schémy štátnej pomoci.
„Bohužiaľ, zatiaľ nemáme odpoveď, či je tento náš návrh akceptovaný. Ministerstvo hospodárstva SR už postúpilo schému do Bruselu, ale zaliať nevieme, čo bude nasledovať," uviedol prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.
Ako dodal, jasná tak nie je koľko finančných zdrojov bude alokovaných na takúto pomoc, na aké obdobie a ani to, ako by mohol celý systém pomoci fungovať.
Zároveň zdôraznil, že namiesto nimi žiadaného zrušenia poplatkov, prišlo k pravému opaku a ich ceny stúpli. Pre veľkého odberateľa to znamená zvýšenie nákladov na úrovni asi 3 mil. eur.
Prezident AZZZ Tomáš Malatinský zdôraznil, že štát, ako aj rezort hospodárstva, sa síce pomoci pre veľkých odberateľov venovali, problém však je, že téma nie je uzatvorená a notifikovaná a fabriky tak nevedia, s čím môžu reálne počítať.
Taktiež upozornil, že je pomerne veľká skupina firiem, ktoré sa zatiaľ nedostali k žiadanej pomoci a zo systému z rôznych dôvodov vypadli.
Ako príklad spomenul vodárenské spoločnosti, ale aj podniky z oblasti železničnej dopravy a celý ambulantný sektor v zdravotníctve. Tie sa podľa neho dostavajú do existenčných problémov.
APZD v tejto súvislosti poukázala, že priemysel sa nachádza asi v najťažšej situácii od druhej svetovej vojny, veľkým problémom je aktuálne aj konkurencieschopnosť slovenských fabrík.
„Slovensko ako priemyselná krajina nie je izolovaná. Tým, že dnes nemáme jasne stanovené pravidlá, máme problém kalkulovať, my nevieme, s akými cenami energií môžeme počítať, čo spôsobuje veľmi vážne problémy," zhodnotil prezident asociácie Alexej Beljajev.
Nejasné podmienky pomoci môžu zároveň podľa neho skomplikovať aj príchod nových investícií.
Problémy veľkých odberateľov sa týkajú aj viacerých samospráv. Ako objasnil predseda ZMOS Branislav Tréger, tie totiž majú pod sebou napríklad tepelné spoločnosti.
Podľa jeho slov pritom budú mať nasledujúce mesiace veľké problémy, keďže štát zastropoval nárast cien tepla pre domácnosti.
Ku kritike vlády sa pridal aj bývalý štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR a podpredseda strany Sloboda a Solidarita Karol Galek. Ako vyhlásil, je už desiaty deň nového roka a podnikatelia stále nevedia, čo štát zamýšľa s cenami energií.
Parlament pritom schválil štátny rozpočet a k dispozícii sú aj ďalšie zdroje, ktoré by bolo možné použiť na pomoc spoločnostiam, ako aj verejnému sektoru.
„Najväčšie prekážky sú zo stola a vláda stále nekoná, mlčí, nemá časový plán, neexistuje žiadna schéma, ktorou by sa mohli podnikatelia riadiť," vyhlásil Galek.
Ceny energií pre všetkých odberateľov okrem domácností pritom podľa neho oproti minulému roku stúpli päť až desaťnásobne.
„Podnikatelia hromadne avizujú, že ak nebudú vedieť, ako im vláda pomôže, zatvoria svoje prevádzky a neuhradia ani prvé zálohové platby," povedal.
To, čo podľa neho dnes očakávajú, sú informácie, a tie im musí povedať jednoznačne vláda.