Prejsť na obsah

8 rád ako sa nestratiť v mori absolventov, odlíš sa od masy!

Na každého to raz príde. Omamný pocit slobody po úspešne vykonanej štátnici a obhájenej záverečnej práci pominie v okamihu, ako zistíš, že už nie si študent. Sladký život skončil a prichádza tvrdá realita. Tvojím cieľom môžu byť asi tri veci: 1. Užiť si prázdniny a zamestnať sa. 2. Ihneď sa zamestnať vo svojom obore. 3. Zamestnať sa. Rýchlo. Hocikde. Takto však rozmýšľajú tisíce študentov, ktoré školy vypľujú. Malé percento pokračuje v doktorandskom štúdiu a zvyšok si hľadá prácu,  a to kde sa len dá. Nezaspi preto na vavrínoch a skús pre seba niečo urobiť ešte počas vysokej školy!

1. Rozširuj svoje obzory
Neostávaj jednostranným! Verím, že nie si zanietený len pre vyštudovaný odbor. Vzdelávaj sa aj v tých sférach, ktoré ťa bavia a v ktorých si tiež vieš predstaviť svoje povolanie. Nie je potrebné začať študovať duálne, stačí navštevovať eventy, workshopy, čítať odbornú literatúru na danú tematiku. Staneš sa pre zamestnávateľov zlatou rybičkou.

2. Pracuj na svojich soft skills
Tímová práca, organizačné schopnosti, analytické myslenie, schopnosť prezentovať. To všetko a viac patrí medzi tzv. soft skills, v ktorých sa môžeš zlepšiť iba pravidelným tréningom. Napríklad, vedieť odprezentovať seba a svoje práce je tvrdým orieškom a zlepšenie nepríde, pokiaľ nebudeš trénovať. Preto vždy, ak máte v škole prezentácie, nevykašli sa na to a daj to najlepšie ako vieš. Pohraj sa s prezentáciou, využi aj iné programy ako Microsoft Power Point, napríklad Prezi.com. Trénuj svoje prezentačné schopnosti, artikuláciu a gestá, čo sa ti v budúcom zamestnaní určite zíde.

3. Rovnako tvrdo pracuj na svojej angličtine
Platí to samozrejme aj o iných jazykoch, ktoré ovládaš. Bez jazykov sa v tejto dobe nepohneš. Ak sa ti nechce platiť šialené peniaze za jazykové kurzy, vyskúšaj mobilné aplikácie Duolingo alebo Memrise. Každý deň si daj aspoň 5 minút na jednej z týchto aplikácii, napríklad počas čakania na autobus alebo počas prestávky v škole. Taktiež je užitočné, ak si zmeníš nastavenie jazyka v mobile napríklad na angličtinu či nemčinu.

4. Stretávaj sa s ľuďmi z branže
Pravidelné chodenie na workshopy, eventy či konferencie, ktoré sa orientujú v tvojej obľúbenej pracovnej oblasti sú dobré ešte na jednu vec: okrem toho, že sa naučíš veľa nového, spoznáš kopec zaujímavých ľudí. Nabijú ťa energiou, povedia ti, čo je nové v danej oblasti, prípadne im to povieš ty. Mať známych vo svojej vysnívanej pracovnej oblasti sa viac ako oplatí. Ako však zaručiť, aby ste nestratili na seba kontakt?

Ak nemáš vytvorené konto na sociálnej sieti LinkedIn, prosím, po prečítaní tohto článku tak okamžite urob! Na tejto kariérnej sociálnej sieti je vyše 300 tisíc Slovákov a tento počet neustále rastie. Neboj sa pridať do svojej sociálnej siete veľké mená a svojich idolov, určite tvoju, avšak personalizovanú žiadosť veľmi radi prijmú. Okrem zaujímavých článkov z rôznych odvetví tu môžeš nájsť aj svoje budúce povolanie.

1YE1LLNXGB

5. Hľadaj si prácu skôr ako po štátniciach

Ak sa túžiš čo najskôr po škole zamestnať, nestrácaj čas a začni si hľadať zamestnanie skôr, ako po štátniciach. Získaš prehľad o pracovných pozíciách a ak ťa niektorá zaujme, neboj sa na miesto uchádzať. Možno získaš perfektnú štartovnú pozíciu!

6. Lebo diplomom to nekončí
Hurá, si Mgr. alebo Ing.? Tu však cesta nekončí, ale práve začína! Je dôležité uvedomiť si fakt, že práve skončila tá povinná časť, ktorú si už nejak dotlačil. Teraz prišiel ten čas, aby si ukázal, čo v skutočnosti vieš. A ako s tým vieš pracovať. Chceš za to poriadne peniaze, no nie? Neustále na sebe pracuj.

7. Umenie sa predať
Tvoj životopis je tvoja vizitka. Pri uchádzaní sa na pracovnú pozíciu nezabudni pridať sprievodný list, motivačný list a prípadne aj svoju fotografiu, na ktorej sa usmievaš (prípadne podľa pokynov). Prosím, neposielaj životopisy s popisom tímový hráč, dynamický, flexibilný a  že sa chceš veľa naučiť.  Napíš to, ale po svojom. Predaj sa svojím jedinečným vyjadrovaním a postojom. Skús zaujať aj vizuálom svojho životopisu. Životopis je síce len zdrap papiera, ale veľa o tebe napovie. Ak si trúfaš, vytvor si webovú stránku ako svoje portfólio a prezentuj sa online. Prepoj s webovou stránkou svoje sociálne siete a neustále obsah aktualizuj. Výbornou platformou je napríklad WordPress, Wix alebo platený Squarespace.

8. A hlavne s pokorou
Si absolvent. Bažant, zelenáč a aj pri neviem koľkých a neviem akých brigádach si stále niekto, kto ešte nikdy nemal fulltime job. Preto neočakávaj, že ti okamžite ponúknu seniorskú pozíciu. Preto s pokorou a vytrvalosťou ďalej zájdeš. Ak uvidia, že si šikovný, určite porastieš rýchlo.

Komentáre

Najnovšie