Prejsť na obsah

7 spôsobov využitia dronov, o ktorých ste možno ani nevedeli

Bezpilotné lietadlá alebo jednoducho povedané drony, reálne menia svet taký, aký ho poznáme. Napriek tomu, že drony boli vyvinuté pre armádne účely, ľudia začali chápať obrovský potenciál týchto strojov. Okrem fotografovania nádherných fotiek z vtáčej perspektívy alebo v podobe malej hračky ich vieme využiť oveľa efektívnejšie. Takže aké sú reálne možnosti využitia dronov v súčasnosti? Vladimir Zivanovic spísal 6 inovatívnych spôsobov, ako ľudia drony v súčasnosti využívajú.

Monitorovanie počasia 

NASA v spolupráci s NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) a spoločnosťou Northrop Grumman testuje drony, ktoré môžu stráviť vo vzduchu vyše 30 hodín. Tieto bezpilotné lietadlá sú špeciálne navrhnuté na monitoring hurikánov. Takýto spôsob monitoringu umôžňuje včas predvídať tieto nebezpečné tropické cyklóny, ktoré ohrozujú ľudí nielen v Amerike, ale aj v Európe.

Kým NASA sa sústreďuje na veľké drony, tím Floridskej Univerzity sa snaží o to isté, ale s použitím malých dronov, ktoré budú schopné preniknúť do hurikánu a získať o ňom všetky potrebné informácie, napríklad vlhkosť, tlak či teplotu. Takéto kvadrokoptéry budú umožňovať vedcom lepšie pochopiť formu hurikánu a predikovať tak jeho vlastnosti v budúcnosti. dron

Misie SAR (Search and Rescue)

Záchranné akcie nadobúdajú vďaka dronom nový rozmer. S kvadrokoptérou je možné prehľadať oveľa väčší areál a s teplotnými senzormi je hľadanie stratenej osoby oveľa rýchlejšie a jednoduchšie.  Po jednej autohavárií v Kanade sa obeť dezorientovaná vydala na cestu počas chladnej noci. S použitím drona bolo hľadanie krátke a muž bol zachránený vďaka teplotným senzorom, mal dron nainštalované.

Okrem vysokej efektívnosti bezpilotné lietadlá šetria aj nemalé peniaze. Záchranné akcie bývajú veľmi náročné kvôli použitej technike (off-road autá, helikoptéry) a potrebnému množstvu ľudí pri akcií. Napriek tomu, že drony sú pri takomto druhu pomoci ešte veľkou novinkou, môžeme očakávať ich široké používanie už v nasledujúcich rokoch.

Ochrana prírody

V minulosti bol monitoring prírody veľmi náročný. Zvyčajné pozorovacie metódy prinášali  občas riziko ublíženia na zdraví – s levom alebo medveďom sa stretnúť zoči voči asi nie je sen každého biológa. S príchodom dronov sa práca na výskumoch aspoň trochu uľahčila. Nakoľko sú kvadrokoptéry tiché, sú ako stvorené na monitoring zvierať v divej prírode.

Spoločnosť Google v súčasnosti pomáha Svetovému fondu na ochranu prírody v boji proti nelegálnemu lovu na vysoko ohrozených druhoch. V prevencií proti pytliactvu sú využívané práve drony, ktoré monitorujú akúkoľvek ilegálnu aktivitu. Bezpilotné lietadlá sa používajú pri mapovaní a migrácií zvierať, čo je samozrejme finančne náročné.

Údržba majetku

Dron môže byť užitočný aj pri údržbe vášho majetku. Niektoré časti vášho domu, ako je napríklad strecha alebo komín si tak jednoducho neskontrolujete. Ak sa o to pokúsite na vlastnú päsť, môžete riskovať aj nebezpečné zranenie. Údržba ťažko viditeľných miest je však veľmi dôležitá a môže vás a váš rozpočet ochrániť od veľkej katastrofy. S použitím drona bude kontrola vášho obydlia jednoduchá a bezpečná. Vďaka kvalitným kamerám umiestneným na drone môžete sledovať každý detail.

Agrokultúra

Použitie dronov v poľnohospodárstve ušetrí farmárom nemalé financie a čas. Ako? Poľnohospodári už tieto stroje používajú napríklad pri kontrole škôd po výkyvoch počasia alebo na monitoring vlahy a rast plodín. Toto všetko je možné vďaka pohľadu drona z vtáčej perspektívy a možnosti nahrávania videí. To umožňuje farmárom konať rýchlo a minimalizovať škody na ich úrode. Niektoré poľnohospodárske drony sú dokonca vybavené postrekovacím systémom, ktorý umožňuje striekanie hnojiva alebo pesticídov. Nehovoriac o tom, že dron sa ľahko dostane na ťažko dostupné miesta, čo opäť šetrí predovšetkým čas.

Drone

Donášková služba 

Veľké spoločnosti akou je napríklad Amazon bude využívať bezpilotné lietadlá ako možnosť dodania. Takýto spôsob „kuriéra“ je prijatý už v mnohých spoločnostiach po celom svete, nakoľko je to efektívny spôsob dodania tovaru za menej ako pol hodiny na vzdialené adresy dodania. Existuje celý rad zákonov, ktoré musia byť schválené aby bol tento spôsob dodávania možný, ale zrejme veľmi dlho čakať nebudeme.

amazon-drone

Marketing

Ďalším zaujímavým a zároveň kurióznym konceptom je „dron marketing“. Vzhľadom na fakt, že vysoké mrakodrapy majú veľké okná, niektoré spoločnosti v Rusku prezentovali niekoľko marketingových kampaní s billboardmi zavesenými na dronoch. Ľudia, ktorý v mrakodrapoch pracujú si určite nemohli nevšimnúť takýto spôsob reklamy. Pretože sa jedná o nový spôsob prezentácie značky, má tento spôsob marketingu veľký potenciál.

Komentáre

Najnovšie