Prejsť na obsah

7 miliardárov, ktorí napriek svojmu bohatstvu žijú naozaj skromne

Skromnosť je subjektívny pojem. Pre priemerného človeka to môže znamenať stravovanie výlučne v pohodlí domova a po nociach vyhľadávanie najlacnejších leteniek do vysnívaných destinácií. Avšak čo to znamená pre naozaj bohatých ľudí?

Pre najbohatších ľudí sveta, ktorí si môžu dovoliť skutočne všetko, to znamená napríklad chodiť do práce v obyčajnom šedom tričku a rifliach alebo jazdiť na autách značky Toyota či Volkswagen. Napriek obrovskému majetku sa jednoducho vzdávajú súkromných lietadiel alebo luxusných dovoleniek. Ako ukázal portál Business Insider, naozaj existuje hŕstka miliardárov , ktorí majú svoje „skromné“ návyky. Prečítajte si, aké zvyky má šéf Facebooku alebo zakladateľ spoločnosti IKEA.

Warren Buffet, predseda predstavenstva a CEO Berkshire Hathaway: vlastní len jeden dom

Majetok Warrena Buffeta sa odhaduje na 60,7 miliárd amerických dolárov. Napriek tomu, že je považovaný za tretieho najbohatšieho muža na planéte, žije pán Buffet v jednom a tom istom dome, ktorý kúpil v roku 1958 za 31 500 amerických dolárov. Nemá ani vlastný mobilný telefón a raz mal svoje auto dokonca označené poznávacou značkou „THRIFTY“ (pán šporovlivý).

warren buffet

Mark Zuckerberg, zakladateľ a CEO najväčšej sociálnej siete Facebook: majiteľ auta značky Volkswagen Golf

Mark Zuckerberg je známy svojím jednostranným outfitom: šedé bavlnené tričko a denimové nohavice. Málokto však vie, že Mark s majetkom vo výške vyše 42,8 miliárd dolárov vlastní  automobil značky Volkswagen Golf a k tomu ešte s manuálnou prevodovkou, čo je v USA celkom zriedkavé. Niektorí z vás, ktorí sú vlastníkmi tohto obľúbeného auta, si tak môžu povedať, že majú rovnaké auto ako Zuckerberg :) V roku 2014 Mark vlastnil ešte automobil značky Acura, ktorého hodnota je približne 30 000 amerických dolárov.

mark-zuckerberg-headshot

Carlos Slim Helú, zakladateľ Grupo Carso: žije v jednom dome už 40 rokov

Tento 75 ročný muž je najbohatším Mexičanom a jedným z najbohatších ľudí sveta. Napriek tomu sa vzdáva luxusných jácht a lietadiel. Je verný svojmu starému Mercedesu a jedinému domu, v ktorom býva už vyše 40 rokov. Slim svoje spoločnosti riadi rovnako šetrne. Pre zamestnancov nechal napísať špeciálne príručky ako zachovávať úsporné opatrenia v časoch prosperity. Nemyslite si, že Carlos nemá slabosti. Rád holduje kubánskym cigarám, výtvarnému umeniu a veľmi rád by predal svoj kaštieľ na Manhattane v hodnote 80 miliónov amerických dolárov. Jeho majetok sa odhaduje na 23,5 miliardy dolárov.

carlos-slim-helu

Charlie Ergen, predseda predstavenstva Dish Network: obed do práce si bráva z domu

Charlie Ergen je notoricky známy svojím hospodárnym spôsobom vedenia spoločnosti. Podľa jeho slov pre Financial Times, jeho skromnosť vychádza z detstva jeho matky. „Moja mama vyrastala v depresiách. Nevlastním mahagónový stôl.“ Ergen je známy aj tým, že si svoje obedy  a fľašu s izotonickým nápojom bráva z domu v povestných hnedých vreckách. Ergen bol donedávna úsporný aj pri cestovaní, keď sa počas služobných ciest delil o svoju izbu aj so svojimi kolegami. Napriek tomu, že jeho majetok je na úrovni takmer 15 miliárd dolárov.

Dish Network Corporation Chairman Charlie Ergen responded to questions during an

Amancio Ortega, zakladateľ Inditex: svoj obed si vychutnáva so zamestnancami v kafetérii

Zakladateľ veľmi obľúbenej módnej značky Zara bol nedávno menovaný za druhú najbohatšiu osobu na svete s odhadovanou hodnotou majetku 66,8 miliardy dolárov. To však nič nemení na jeho doterajších návykoch. Pán Ortega svoj život trávi so svojou manželkou v španielskom meste La Coruña. Pravidelne navštevuje tú istú kaviareň a jedáva so svojimi zamestnancami v centrálnej kafetérii spoločnosti Zara. Zaujímavosťou je, že Amancio Ortega má rovnako ako Mark Zuckerberg určitú uniformu. Najčastejšie nosí modré sako, bielu košeľu a šedé nohavice.

1362409497713

Ingvar Kamprad, zakladateľ IKEA: lieta ekonomickou triedou

Kamprad je so svojím majetkom v hodnote 39,3 miliardy amerických dolárov druhým najbohatším človekom Európy. Ak však nabudúce budete niekam letieť ekonomickou triedou, prípadne navštívite obchodný dom Ikea, môže sa vám stať, že vedľa vás bude sedieť práve zakladateľ tejto veľmi úspešnej spoločnosti. Ingvar však mal tiež „svoje dni“. V druhej polovici dvadsiateho storočia ešte vlastnil Porsche a nosil výhradne obleky na mieru. Až na toto menšie pošmyknutie je inak Kamprad extrémne šetrný. Často chodí do práce autobusom alebo svojím starým Volvom.

113908587_Ikea_01_340991c

Azim Premji, predseda predstavenstva Wipro Infotech: autá z druhej ruky 

Tento 70 ročný miliardár, prezývaný aj „The bare bones biliionaire“ je známy vlastníctvom áut z bazárov, lietaním v ekonomických triedach a neustálym napomínaním svojich zamestnancov, aby vypínali svetlo vo svojich kanceláriách. Jeho majetok sa odhaduje na približne 16,5 miliardy amerických dolárov.

azim-premji_100411075500

Komentáre

Najnovšie