To, že máme vlastný notebook, netbook alebo klasický domáci desktopový počítač je pre nás už úplne bežné a nikto sa nad tým už zrejme nepozastavuje. Patríme však len medzi 30% svetovej populácie, ktorá má takýto´´luxus´´ vo svojom vlastníctve. Až 70% populácie, alebo keď chcete 5 miliárd ľudí, nemá k dispozícii vlastný počítač, ani žiadne z vyššie uvedených zariadení.
Presne pre týchto ľudí je určený Keepod. Je to USB zariadenie, fungujúce na špeciálnej verzii Androidu 4.4, ktoré po zapojení do akéhokoľvek počítača, notebooku alebo netbooku, z tohto zariadenia spraví váš osobný počítač s vašimi heslami, nastaveniami, programami a súbormi. Tvorcami Keepodu sú Izraelčan Nissan Bahar a Talian Francesco Imbesi. Pôvodne bol Keepod určený európskym bankám a telekomunikačným spoločnostiam, ktorým ho aj začali predávať. Až pred rokom si však povedali, že by mohli túto technológiu využiť aj lepšie.
Keepod dostali už napríklad v škole Mathare, ktorá sa nachádza v Nairobi, hlavnom meste Kene a to vďaka partnerskej organizácii LiveInSlums. Bahar hovorí, že je mnoho iniciatív, ktoré by chceli priniesť počítače do rozvojových krajín, avšak je nemožné, aby mal každý človek svoj vlastný počítač. Jednoducho na to na svete nie je dosť materiálu. Namiesto toho si môžu počítače ľudia požičiavať a zdieľať a vďaka Keepodu tak môže každý človek pracovať na svojich veciach na ´´kvázi svojom´´ počítači, minimálne na chvíľu. Tento model prirovnáva Nissan Bahar k verejnej doprave, ľudia ktorí si nemôžu dovoliť auto skrátka idú s ostatnými hromadnou dopravou.
Aj keď výrobcovia ponúkajú aj lacnejšie modely počítačov, tie ani zďaleka nie sú tak lacné, aby si ich mohli dovoliť všetci z týchto ľudí. Preto je zmysel v používaní starých počítačov. Ako Bahar poznamenal, len v USA sa vyhadzuje denne okolo 85 000 počítačov, z ktorých sa snažia čo najviac zachrániť a distribuovať ich či už do Nairobi, alebo do iných kútov sveta, kde každý z nich môže využiť pre pripojenie svojho Keepodu týždenne až 25-30 ľudí. Okrem toho podľa 38 ročného Izraelčana Keepod predchádza aj mnohým bezpečnostným rizikám. Pomôcť v distribúcii Keepodov do sveta, napríklad aj spolu s netbookmi, môžete pomôcť aj vy priamo tu http://keepod.org/collections/all-keepod-products. Pomôžete už napríklad aj takými 7 dolármi (cca 5€), za ktoré vďaka vám dostane niekto šancu pracovať na vlastných veciach, aj keď len na požičanom počítači. Keepod si samozrejme môžete kúpiť aj vy, ak by ste si ho chceli vyskúšať.
Možno si po informáciách v tomto článku začneme viac uvedomovať, že by sme mali byť vďační aj za také veci, ktoré berieme ako samozrejmosť, ako napríklad vlastný počítač. Vďaka Keepodu môže byť za ´´kvázi svoj´´ počítač vďačných aj ďalších 5 miliárd ľudí po celom svete a my veríme, že to skutočne aj tak bude! :)