Prejsť na obsah

11 predpokladov potrebných pre úspešný startup - časť 2.

Množstvo začínajúcich startupistov chce zarobiť prvý milión okamžite, faktom je, že stať sa milionárom je beh na dlhšie trate. To, čím sa stanete vyplýva z rozhodnutí od základov – aj tých, ktoré nás sprevádzajú každodenným životom. Pre predstavu, čo by mal mať každý úspešný startuper, vám prinášame ďalšie predpoklady, ktoré ak sa vám podarí dosiahnuť, budete k svojmu prvému miliónu možno bližšie, ako si myslíte!

6) Odhodlanie

Ak sa úspech má dostaviť, je nutné odhodlanie. Na bilancovanie má mladý človek ešte dosť času, ale predsalen, čo stojí za rozhodnutím budovať seba a vlastné podnikanie namiesto zábavy? Pokora, tvrdá práca a odhodlanie prekonávať prekážky je práve to, čo dnes často (hlavne mladým) ľuďom chýba. V neposlednom rade je dôležité nebáť sa neúspechu. Treba sa z neho poučiť, oprášiť kolená a ísť ďalej. Ako píše v knihe „Good To Great“ Jim Collins, ak sedia ľudia v autobuse na správnych miestach, startup si smer k úspechu nájde.

7) Schopnosť prispôsobiť sa zmenám

Najlepšie startupy sú vždy najviac adaptabilné k novým technológiám. Okamžité prispôsobenie sa okolitým zmenám môže viesť k veľkým objavom alebo rýchlemu pokroku. Startup bude mnohokrát skúšaný, kým nemá tie správne ingrediencie pre finálnu úspešnú verziu.

8) Zakladateľské zručnosti

Žilou každého biznisu, je cash flow. To znamená, že nepostačujúci kapitál môže ešte pred spustením startup zruinovať. Primárnou funkciou CEO je vybudovanie adekvátneho základného kapitálu. Šikovnou možnosťou, ako získať peniaze online, je zisk investície prostredníctvom RockThePost (https://rockthepost.com), keďže veľmi rýchlo poskytuje zisk finančných prostriedkov – v niektorých prípadoch dokonca v 60 dňoch. Eliminuje sa tak potreba 8-mesačnej road show, ktorá je zdĺhavá a v konečnom dôsledku neproduktívna pre podnik samotný. Toto je samozrejme systém fungujúci v USA. Na Slovensku sme väčšinou odkázaní na našetrené peniaze alebo seed investície, ktoré nie sú u nás vždy tak jednoducho zohnateľné. Dobrý CEO sa však s týmto problémom dokáže popasovať.

9) Neoblomná viera

Úspešné podnikanie sa jednoznačne spája s rizikom. Tie startupy, ktoré sú na ceste k úspechu, musia byť pripravené riskovať – najvýnosnejšie investície zvyčajne vyžadujú veľké množstvo rizík. Rozhodnutia však treba robiť s náležitou pozornosťou, aby sa predišlo pádom v prípade, že veci nejdú tak, ako sa naplánovali.

10) Manažment

Život startupu môže byť drsný. Medzi kvantom vecí na „to do-liste“ a obmedzeným množstvom zdrojov závisí úspech spoločnosti na produktivite a ochote robiť viac za menej. Naplniť povinnosti „to do“ by nemal byť problém – startuper často čelí výzve na čo sa zamerať a priority si musí zoradiť rozumne.

11) Realizácia

V neposlednom rade, mať nápad je dobrý začiatok, avšak jeho realizácia určuje 98% úspešnosti každej spoločnosti. V tejto časti je veľmi dôležitá skúsenosť tímu, ktorá ženie rozhodovanie aj celú exekúciu tým správnym smerom.

Startupy vždy hľadajú príležitosti, ako robiť niečo lepšie „nezakrabičkovaným“ myslením a ako neustále spochybňovať status quo. Zo svojich chýb sú nútené poučiť sa čo najrýchlejšie, aby mohli pokračovať vo svojej väčšinou dlhej ceste za úspechom.

Forbes

Komentáre

Najnovšie